electronic_cigarette
https://ift.tt/eA8V8J
Quality DIY juice $24 a liter with $5 in tools https://ift.tt/2zHW5Aw

Saw the recent post of inexpensive juice vendors and thought I'd mention that DIY doesn't have to be expensive or complicated. I'll use my own experience as an example.

I was having problems with store bought juice being too sweet and over flavored. Was having a hard time buying juice that didn't make me nauseous. I like simple juice with menthol and mint flavor profiles so I bought the following supplies from Nicotine River. I'm not recommending them over other vendors because I haven't tried the competition but the service was good so have no complaints.

1 liter 3 MG Purenic VG Nicotine Base $11.99

2 oz Flavor West Extreme Ice $4.75

1 oz Inawera Shisha Fresh Mint $6.99

2 x 4 oz Cylinder Bottle $.39

2 x 3 ML Syringe and Tip $.60

1 x 1 50 ML Syringe and Tip $1.50

Had a bunch of chubby gorilla bottles so I didn't have to buy any.

1100 ML of max VG 3 MG juice in 2 different flavors cost $24 and tools under $5.

Was much happier with the quality and the taste. The price was over 10x cheaper than buying juice at my local B&M. 3 months worth of juice that cost $320 at my local store wound up costing $30.

Didn't feel the need to buy a scale right away because the nicotine was premixed in the base and I was only adding one ingredient to the mix. Now some of you like more complicated flavors, different PG/VG ratios and stronger/different nicotine. This will require a $20 scale, more nic and flavors but the cost of ingredients shouldn't be more than $30 a liter for freebase juice.

This isn't for everybody but if you like simple flavors and cost is important it's something to look into.

Saw the recent post of inexpensive juice vendors and thought I’d mention that DIY doesn’t have to be expensive or complicated. I’ll use my own experience as an example.I was having problems with store bought juice being too sweet and over flavored. Was having a hard time buying juice that didn’t make me nauseous. I like simple juice with menthol and mint flavor profiles so I bought the following supplies from Nicotine River. I’m not recommending them over other vendors because I haven’t tried the competition but the service was good so have no complaints.1 liter 3 MG Purenic VG Nicotine Base $11.992 oz Flavor West Extreme Ice $4.751 oz Inawera Shisha Fresh Mint $6.992 x 4 oz Cylinder Bottle $.392 x 3 ML Syringe and Tip $.601 x 1 50 ML Syringe and Tip $1.50Had a bunch of chubby gorilla bottles so I didn’t have to buy any.1100 ML of max VG 3 MG juice in 2 different flavors cost $24 and tools under $5.Was much happier with the quality and the taste. The price was over 10x cheaper than buying juice at my local B&M. 3 months worth of juice that cost $320 at my local store wound up costing $30.Didn’t feel the need to buy a scale right away because the nicotine was premixed in the base and I was only adding one ingredient to the mix. Now some of you like more complicated flavors, different PG/VG ratios and stronger/different nicotine. This will require a $20 scale, more nic and flavors but the cost of ingredients shouldn’t be more than $30 a liter for freebase juice.This isn’t for everybody but if you like simple flavors and cost is important it’s something to look into.

Submitted December 03, 2018 at 10:06PM by missedswing
via reddit https://ift.tt/2rhiFLE}

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s